Ana Sayfa Havacılık/Uzay İkinci SpaceShipTwo İlk Motorlu Test Uçuşunu Gerçekleştirdi

İkinci SpaceShipTwo İlk Motorlu Test Uçuşunu Gerçekleştirdi

441
0
Paylaş

Milyarder girişimci Sir Richard Branson‘un sahibi olduğu Virgin Galactic‘in ikinci altyörünge aracı SpaceShipTwo uzun bir aranın ardından ilk test uçuşunu 5 Nisan’da gerçekleştirdi. Bu yaklaşık üç buçuk yıl önce bir test pilotunun hayatını kaybettiği, diğerininse yaralı olarak kurtulduğu kazadan beri gerçekleştirilen ilk motorlu uçuş testi oldu.

Kaliforniya’daki Mojave çölü üzerinde VSS Unity adı verilen altyörünge aracı, WhiteKnightTwo adındaki taşıyıcı uçaktan 14.200 metre irtifadan serbest bırakıldı. Araç, hibrit roket motorunu 30 saniye süren ve şirketin “kısmi süreli yanma” olarak tanımladığı şekilde ateşledi. 1.87 Mach hıza ulaşan araç kısa sürede 25.686 metre yüksekliğe ulaştı. [2014 yılındaki kaza tam da bu aşamada gerçekleşmişti (okumak için tıklayın)]

İticilerin görevini tamamlamasının ardından SpaceShipTwo, iniş için kullandığı “tüy” sistemini çalıştırarak ikiz kuyruk kanatlarını yavaşlayarak inişe geçebileceği uygun açıya getirdi. Araç yaklaşık 10 dakikalık süzülmenin ardından Kaliforniya’daki Mojave uzay ve hava üssüne başarıyla indi.

“Tüy” sistemi adı verilen değişken açılı kanatlar iniş esnasında yatay eksene dik bir açı alarak tıpkı bir badminton topu gibi aracın süzülerek inmesini sağlıyor.

Uçuş, şirketin iki yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı VSS Unity için yaptığı ilk aktif iticili uçuş oldu. Bu uçuşta aynı zamanda ilk SpaceShipTwo’nun kırıma uğrayan VSS Enterprise aracının test uçuşlarından daha uzun bir ateşleme ve dolayısıyla daha yüksek hız-irtifa değerlerine ulaşıldı. Ocak 2014’te VSS Enterprise 1.4 Mach hıza ve 21.000 metrenin üzerinde bir irtifaya ulaşmıştı. VSS Enterprise 2014 Ekim ayındaki test uçuşunda düştü, pilotlardan Peter Siebold yaralı olarak kurtulurken, diğer pilot Michael Alsbury hayatını kaybetmişti.

Kazanın ardından şirket Şubat 2016’da VSS Unity adını verdiği aracın geliştirilmesine devam etme kararı aldı. Şirket ayrıca roket motorunu azot oksit ve HTPB (Hydroxyl-terminated polybutadiene) yakıtları kullanacak şekilde revize etti.

Test Uçuşları Devam Edecek

Bu motorlu test uçuşu, aracın performansını geliştirmek, turistleri ve araştırma yüklerini taşıyan ticari uçuşlara hazırlanmak için, şirket tarafından planlanan bir dizi uçuşun ilki. Öte yandan şirket, aracın ticari hizmete girmesinden önce kaç test uçuşu daha yapacağını açıklamadı.

Virgin Galactic’in CEO’su George Whitesides, Aralık ayında yapılan bir altyörünge araştırma konferansında “2018’de motorlu test uçuşları yapmayı bekliyoruz ve bunu doğru şekilde yapmak için tüm zamanımızı harcayacağız” açıklamasında bulundu.

Test programına ek olarak, Virgin Galactic Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) ile Ekim ayında bağlayıcılığı olmayan bir anlaşmaya vardığını da duyurdu. Bu sayede PIF, Virgin’ın küçük ölçekli araç geliştiricisi Virgin Orbit’i de içeren uzay şirketlerine 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Geçtiğimiz hafta sonu PIF’in başkanı olarak görev yapan Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman El-Suud Mojave’deki Virgin Galactic tesislerini ziyaret etmişti.

Ekim 2014’teki korkunç kazanın ardından Virgin Galactic’te işler tekrar rayına oturmuş görünüyor. Richard Branson da başarılı geçen son test uçuşundan kısa bir süre sonra attığı tweet’te “Verilerin değerlendirilmesinin ardından bir sonraki uçuşa.” ifadelerini kullanarak çalışmaların hızla devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Kaynak: spacenews

 

Bir Cevap Yazın