Ana Sayfa Havacılık/Uzay Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı tarihi yolculuğuna başladı.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı tarihi yolculuğuna başladı.

41
0
Paylaş

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden TSİ 00.49’da gerçekleştirilen fırlatma işlemiyle Ax-3 görevinin üyesi olan Alper Gezeravcı‘nın uzay yolculuğu başladı.

Bu tarihi görev ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yolculuğuna başlayan Alper Gezeravcı Türkiye Cumhuriyetinin ilk astronotu ünvanını aldı.

Amerika merkezli Axiom Space şirketi tarafından düzenlenen Gezeravcı’nın bu tarihi görevi Türkiye’nin gelecekteki uzay çalışmalarına potansiyel bir başlangıç olması açısından önem taşıyor.

SpaceX firmasına ait Dragon kapsülünü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak olan Falcon 9 roketinin fırlatılışını tüm yurtta canlı yayınlayan yerel kanalların yanısıra SpaceX’in sayfasından da canlı olarak yayınlandı ve 2,5 saatlik yayın 1,3 milyon kişi tarafından izlendi.

Falcon 9 roketi, Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülünü belirlenen yüksekliğe çıkardıktan sonra başarılı bir şekilde kapsülden ayrıldı. Kapsülden ayrıldıktan sonra inişe geçen Falcon 9, Kennedy Uzay Merkezi’nin doğusunda bulunan Cape Canaveral Üssü’ne başarılı şekilde iniş yaptı. Uzay yolcularını taşıyan 8,1 metre uzunluğundaki Dragon kapsülünün ISS yolculuğu ise 36 saat sürecek. Gezeravcı‘nın görevdeki ekip arkadaşları ise Michael López-Alegría (ABD), Walter Villadei (İTALYA) ve Marcus Wandt (İSVEÇ).

Görsel: Axiom Space

Uzaydaki ilk sözü “İstikbal göklerdedir” oldu.

İlk Türk astronot Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri, “Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk’ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata’mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir.” oldu.

Bilimsel deneyler gerçekleştirecek

Gezeravcı, uzayda kaldığı 14 gün boyunca çeşitli üniversite ve araştırma kurumlarında görev için hazırlanan, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve TÜBİTAK Uzay Komisyonunca belirlenen 13 önemli deney çalışmasını başlatacak.

Aralarında kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar geniş bir yelpazeden seçilen deneyler, bilimsel literatüre katkı sağlayacak.

Türkiye’nin uzay, havacılık ve savunma sanayisi için yeni nesil malzeme geliştirme kabiliyeti kazanması, uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli hale getirilmesi, mikroalg türlerinin yer çekimsiz ortamda karbondioksit yakalama performanslarının ve oksijen üretim kabiliyetlerinin belirlenmesi, dünyada var olan hastalıklar için yeni tedaviler ve önleyici tedbirlerin geliştirilmesinde ve propolisin mikro yer çekimi ortamındaki bakteriler üzerindeki etkisinin araştırılması gibi deneyler de bilim dünyasına fayda sağlaması açısından önemli.

Görsel: AA

Alper Gezeravcı kimdir?

Alper Gezeravcı, 1979’da Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. Babasının mesleği nedeniyle büyürken Türkiye’nin farklı illerinde yaşadı.

İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı.

Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, aralarında F-16’nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesine sahip. Ayrıca Türk Hava Yolları’nda 7 yıl kaptan pilotluk yaptı.

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Birimi’ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol uçuşları öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu.

Daha fazla bilgi için:

https://tua.gov.tr/tr

https://www.axiomspace.com/missions/ax3

https://www.spacex.com/launches/mission/?missionId=ax-3

Bir Cevap Yazın