Ana Sayfa Havacılık/Uzay Ay’da filizlenen ilk bitki öldü

Ay’da filizlenen ilk bitki öldü

471
0
Paylaş

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) Chang’e-4 aracı ile “Mini Ay biyosferi” deneyi için gönderdiği bitkilerden pamuk tohumlarının 15 Ocak’ta filizlendiğini gösteren bir fotoğraf yayımlanmıştı. 16 Ocak’ta ise bitkinin dondurucu soğuk Ay gecesine dayanamadığı ve deneyin sonlandırıldığı açıklandı.

Deney kabı içinde bulunan bitkilerden pamuk tohumu Ay’ın zorlu koşullarıyla başlangıçta başa çıkabildi ve başka bir gök cismi yüzeyinde filizlenen ilk bitkiler oldu. (Çinli yetkililer, gönderilen bitkisel ve hayvansal diğer organizmaların akıbeti konusunda henüz bir açıklama yapmadı.)

Chongqing Üniversitesi başkan yardımcısı ve deney sorumlusu Liu Hanlong yaptığı açıklamada, “Ay’ın karanlık yüzünde başlayan gece soğuğu eksi 180 santigrat derecelere ulaştı. Deney kutusunda ise bu sıcaklık eksi 52 santigrat derece oldu. Ardından bu soğukluğa dayanamayan bitkiler öldü ve yaklaşık 212.75 saat süren ilk deney sona erdi.” dedi.

Ay’ın görünmeyen yüzünde gece sona erip gündüz başladığında sıcaklıkların artacağını ve organizmaların yavaş yavaş tekrar ayrışması sonucu bitkinin çürüme sürecine başlayacağını söyleyen Hanlong, “Deney kabı kapalı bir sistem olduğundan çürüyen bitki Ay yüzeyine etki etmeyecek.” açıklamasında bulundu. Bilindiği üzere Dünya dışı gök cisimlerinde olası biyolojik bulguları etkilememesi adına ortama yabancı maddelerle biyolojik kirlilik oluşturmamak için azami dikkat gösteriliyor.

Mini Ay biyosferi deneyi için yaklaşık 3 kilogram ağırlığında ve 0,8 litrelik alüminyum alaşım bir silindirin içinde su, toprak, pamuk, patates ve arabidopsis tohumlarıyla maya, ipek böceği ve meyve sineği yumurtları Chang’e 4 ile Ay’a gönderilmişti.

Kaynak: Space.com

Bir Cevap Yazın