Ana Sayfa Havacılık/Uzay NASA Ay Yüzeyinin 4K Görüntülerini Yayınladı

NASA Ay Yüzeyinin 4K Görüntülerini Yayınladı

563
0
Paylaş

4K Çözünürlükte Ay Turu!

NASA Ay keşif aracı (Lunar Reconnaissance Orbiter-LRO) tarafından sağlanan görüntülerden derlediği 4K çözünürlükte yeni bir video paylaştı. NASA Goddard Uzay Merkezinin Youtube kanalında 9 Nisan’da paylaşılan video sayesinde harika bir sanal Ay turu yapmak mümkün. Görüntülerde özellikle komplo teorisyenlerinin hoşuna gitmeyecek bir de sürpriz var, NASA’nın son insanlı Ay görevi olan Apollo 17’ye ait araç ve teçhizat!

Videodaki anlatıcının söylediklerinden anladığımız kadarıyla, Ay’ın kuzey kutbundaki krater alanları gelecekteki Ay görevlerinde olası iniş alanı olabilir. Bir başka potansiyel iniş bölgesi de büyük bir volkanik krater olan Aristarchus Platosu. LRO’nun topladığı yeni veriler, bilim insanlarının Ay’ın ilk zamanlarındaki olaylar dizisini daha iyi anlamalarına ve Ay’daki bilindik bölgelerin jeolojisini yeniden yorumlamalarına yardımcı olması açısından değerli.

Ancak asıl sürpriz, LRO’nun topladığı verilerin gelecekteki Ay görevlerine bilgi sağlamasından öte, geçmişteki Apollo programı ve 1969-1972 yılları arasında gerçekleşen inişler hakkında da bilgi sağlaması. Uzay aracından elde edilen görüntülerde, dev Ay roketi Satürn V’in üçüncü aşamasının düşüş bölgesi, Apollo 17 iniş alanı olan Taurus-Littrow vadisi, astronotların bıraktığı izler, Ay arabası (LRV) ve Challenger Ay modülünün yüzeyde kalan alt kısmının da dahil olduğu birçok görülmeye değer sahne yer alıyor.

Son insanlı Ay görevi Apollo 17’nin iniş alanı. Ay yüzeyindeki astronot/araç izlerini ve bırakılmış techizatları görmek mümkün. (Büyütmek için resme tıklayın) Görsel: NASA

LRO, 2009 yılından beri faaliyet gösteren bir NASA ay görevi. Amacı ayın kutuplarındaki özellikle de güneş görmeyen ve sürekli olarak gölgede kalan kraterlerde bulunabilecek su veya buzu tespit etmek.

Araç ayın sürekli olarak karanlıkta kalmış bölgelerinde, korunaklı kraterler ve mağaralar içinde olası buz bölgeleri buldu. Ayrıca bilim insanlarının kraterler, lav havzaları ve jeolojik oluşumları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için, yükseklik verileri ve mineralojik haritalama bilgileri de sağladı. Trump yönetiminin NASA’dan Mars’a gitmeden önce aya geri dönmesini istemesiyle LRO’nun aktardığı veriler daha da önem kazanmıştı.

NASA halen Ay’a tekrar inmeden de Mars’a gitmenin bir yolunu arıyor olsa da, LRO Dünya dışı uçuş operasyonları ve işletim teknolojileri için değerli bir test aracı olmaya devam ediyor.

Kaynak: NASA, Space.com

Bir Cevap Yazın