Ana Sayfa Havacılık/Uzay Ay Yarışının Kazananı Yok.

Ay Yarışının Kazananı Yok.

541
0
Paylaş

Google’ın 30 milyon dolar ödüllü Google Lunar X Prize yarışması artık yok.

X Prize kurucusu ve başkanı Peter Diamandis, örgütün CEO’su Marcus Shingles ile birlikte 23 Ocak’ta ortak bir açıklamada bulundu: “Son birkaç ayda beş finalist olan Google Lunar X Ödülü ekiplerimizle değerlendirmelerde bulunulduktan sonra, hiçbir takımın 31 Mart 2018 son başvuru tarihine kadar aya ulaşmak için bir fırlatma girişiminde bulunamayacaklarına karar verdik”.

Google Lunar X Ödülü (GLXP), ticari amaçlı uzay uçuşu ve keşif faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla 2007 yılında ilan edilmişti. Yarışmadaki hedef aya robotik bir uzay aracı indirmek, 500 metre hareket ettirmek ve yüksek kalitede fotoğraf ve videoları Dünya’ya iletmekti.

Sanatçı illüstrasyonu.

Bunu başaracak ilk ekip 20 milyon dolar, ikinci gelecek ekip 5 milyon dolar kazanacak ve çeşitli özel başarımlar için de ek olarak 5 milyon dolarlık ödül dağıtılması planlanmıştı. GLXP, şimdiye kadar ekiplerin elde ettiği çeşitli başarılar için 6 milyon dolardan fazla ödül dağıttı. (Ek başarı ödülleri, birinci veya ikinci sırayı alan takımlar tarafından kazanılması durumunda kazanacakları toplam ödül miktarına dahil edileceği için dağıtılacak ödülün tamamı 30 milyon $’ı aşamaz.)

Adayların projelerini son teslim tarihi aslında 2012 yılının sonuydu, ancak GLXP temsilcileri bunu 31 Mart’a kadar birkaç defa ötelemesine rağmen istenilen seviyeye ulaşılamadı ve Google başka bir uzatmaya daha gerek görmedi. Ancak bu mutlaka ay yarışının tamamen kapandığı anlamına gelmiyor.

Diamandis ve Shingles açıklamalarında, “X Prize, buradan sonra ilerlemenin bir çok yolunu araştırıyor. Bu Google’ın cömertliğini takip edecek yeni bir isim sponsoru bulmayı veya Lunar X’i para ödüllü bir yarışmadan ziyade ekiplerin hedefe ulaşmalarına destek olacak bir konsepte dönüştürmeyi içerebilir. Google Lunar X olarak ekiplerinin gelişiminden esinlenilerek yolculuklarını bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandılar.

Birkaç düzine takımın yıllar boyu devam eden mücadelesi sonunda Florida’dan Moon Express, Japonya’dan Team Hakuto, İsrail’den SpaceIL, Hindistan’dan Team Indus ve uluslararası takım olan Synergy Moon takımları finale kalmıştı.

Detaylar ve gelişmeleri takip için: https://lunar.xprize.org/

Bir Cevap Yazın