Ana Sayfa Bilim/Astronomi Mars’ta Göl Bulundu

Mars’ta Göl Bulundu

463
0
Paylaş
Görsel: USGS Astrogeology Science Center, Arizona State Un

Bilim insanları Mars’ta ilk defa buz yüzeyin altında sudan oluşan geniş çaplı bir göl bulunduğunu duyurdu. Bu dünyadan 55 milyon km uzaktaki Kızıl Gezegen’de şimdiye kadar bulunan sıvı haldeki en büyük su kütlesi.

Daha önce yapılan araştırmalar, gezegen yüzeyinde aralıklı su kütleleri olduğuna dair kanıtlar olduğunu gösteriyordu. Ama bu son keşif, Mars’taki su kütlesinin kalıcı olduğuna dair ilk veri.

İtalyan araştırmacılar, bu keşfi Roma’da düzenledikleri bir basın toplantısında duyurdu. Araştırma ayrıca Science dergisinde de yayımlandı.

Araştırmacılara göre Mars şu an soğuk ve çorak ama geçmişte ılık ve ıslaktı. Kızıl Gezegen’de yaklaşık 3.6 milyar yıl önce geniş sıvı su alanları ve göller bulunuyordu.

Bulunan su kütlesi, Mars’ın güney kutbundaki buzun altında yaklaşık 20 kilometrelik bir alanda yer alıyor. Uzay bilimcilerin bu keşfiyle Mars’ta daha fazla su bulunabileceği ve hatta hayat olabileceği ihtimali kuvvetlendi. Bulbulara göre gölün suyu içilebilir değil ve buzun yaklaşık 1.5 kilometre derinliğinde bulunuyor.

Görsel: NASA/JPL/Malin Space Science Systems

Nasıl Keşfedildi?

Keşif için Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express uydusundaki Marsis adlı radar sistemleri kullanıldı. Marsis radar sistemi gibi araçlarla Mars’ın yüzeyi ve yer altı gönderilen sinyaller ve geri dönen sinyallerle incelendi.

Radar verilerindeki sürekli beyaz çizgi Güney Kutbu’nun başını gösteriyordu. Bu da yufka görünümünde buzlu su ve toza işaret ediyor. Araştırmacılar bu kütlenin altında olağan dışı bir durum fark etti.

Araştırmanın başındaki isim İtalyan Ulusal Astrofizik Enstisüsü’nden Profesör Roberto Orosei’ye göre “Açık mavi olarak görünen alttan gelen yansımalar yüzeydeki yansımalardan daha güçlü. Bu da suyun varlığına işaret ediyor”.

Open University’den Dr. Matt Balme ise “Şimdi yapılması gereken, tekrarlanan benzer işaretlerin ölçümünün yapılması ve eğer mümkünse, diğer ihtimal ve açıklamaların incelenip elenmesi. Belki de bu, daha önce Antarktika’daki buz altı su kütleleri için yapılan araştırmalar gibi, gölün incelenmesi amacıyla yeni bir Mars misyonunu tetikler” açıklamasında bulundu.

Göl, Mars’ın geçmişi ve geleceğine dair yaşam ihtimalini kuvvetlendirse de gölün özelliklerinin belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak: BBC

Bir Cevap Yazın