Ana Sayfa Bilim/Astronomi Hawking’in Son Makalesi Yayınlanmayı Bekliyor

Hawking’in Son Makalesi Yayınlanmayı Bekliyor

523
0
Paylaş
Sonsuz Şişme’den Yumuşak Bir Çıkış…

Geçtiğimiz günlerde 76 yaşında hayatını kaybeden, ünlü İngiliz kuramsal fizikçi Stephen Hawking’in, ardında henüz basılmamış bir araştırma makalesi bıraktığı ortaya çıktı. Uzmanlara göre Hawking’in makalede bahsedilen yeni teorisi, başka evrenlerin varlığına dair gizemi aydınlatabilir.

Sonsuz Şişme’den Yumuşak Bir Çıkış” adı verilen makale, Hawking’in 1983’te yayınladığı Büyük Patlama (Big Bang) teorisinde sözünü ettiği çoklu evrenler (multiverse) teorisini bir adım öteye götürüyor.

Bir’den fazla büyük patlamayla oluşan çoklu evrenler (ilustrasyon)

İngiliz The Times gazetesinden BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, Belçika’daki KU Leuven Üniversitesi’nden Teorik Fizikçi Profesör Thomas Hertog, Stephen Hawking’le beraber yazdıkları bu makalenin bir bilim dergisi tarafından değerlendirilmekte olduğunu açıkladı. Açıklamaya göre makale çoklu Büyük Patlamaların izini sürmek için gereken uzay keşif araçlarının ne gibi enstrümanlara sahip olması gerektiğiyle ilgili araştırmacılara fikir veriyor.

Profesör Thomas Hertog, bu yeni teoriyle ilgili ortak bir çalışma yürüttüklerini ve çalışmanın son onayını almak için ölümünden çok kısa bir süre önce Hawking’le bir araya geldiklerini ifade etti.

İçeriğiyle ilgili şu an için detaylı bilgi olmayan makale belki de Stephen Hawking’in bıraktığı en önemli bilimsel miraslardan biri olabilir.

Kaynak: BBC Türkçe, The Times

Bir Cevap Yazın