Ana Sayfa Bilim/Astronomi Prof. Dr. Stephen Hawking hayatını kaybetti

Prof. Dr. Stephen Hawking hayatını kaybetti

528
0
Paylaş

İngiliz bilim insanı, fizikçi, astronom, evren bilimci, teorisyen ve yazar Prof.Dr. Stephen William Hawking hayatını kaybetti.

Çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümü ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak olayı kamuoyuna duyurdular.

Hawking, Einstein’nin genel görelilik teorisinin Büyük Patlama (Big Bang) ile başlayıp Kara Delikler (Black Hole) ile sonlandığını ortaya koymuştu.

76 yaşında hayatını kaybeden Stephen Hawking’in 1988 yılında yazdığı “A Brief History Of Time” (Zamanın Kısa Tarihi) kitabı ile bilinirliği halk arasında en yüksek seviyesine ulaştırmıştır.

Gelecek öngörülerinde Dünya’mızın en fazla 1.000 yıl daha insan yaşamı için yeterli olabileceğini, en kısa sürede yeni gezegenleri yaşanabilir hale getirmemiz gerektiğinini sıklıkla dile getirmekteydi.

Ayrıca dünya dışı yaşam arayışımız ile ilgili olarakta, çok fazla dikkat çekmememiz gerektiğini, neticede irtibata geçilecek yaşam formunun bizden ileri bir teknolojik seviyede olabileceği ve bize yaklaşımlarının ırksal bir temizlik hareketine dönüşebileceğini öngörmekteydi.

Hawking hayatının yaklaşık 50 yılını ALS hastalığı ile geçirdi.

50 yıldır felçli ve son 33 yıldır konuşamamasına karşın bilim dünyasına muazzam katkılar sağlamış ve kitapları ile bilimi anlaşılabilir kılarak popüler kültürün içine sokmayı başarmış olan Profesör Hawking’i saygı ile anıyoruz.

Bir Cevap Yazın