Ana Sayfa Bilim/Astronomi Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Geliyor

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Geliyor

582
0
Paylaş

Uluslararası uzay istasyonu Dünya yörüngesinde yaklaşık olarak 7,67 Km/s hızla yol almakta. Bir profesyonel futbol sahası büyüklüğünde olan ve yaklaşık 2.420 ton ağırlığındaki bu uzay bilim evi, 24 saat içerisinde dünya çevresinde yaklaşık 16 tur atıyor. Bu turlarında dönemsel olarak Türkiye’den de gözlenecek rotalarda oluşuyor.

Peki Nasıl Yakalarız?

Bu rotaların takibi için NASA’nın yayınladığı bir aplikasyon mevcut. Bu aplikasyona http://www.issdetector.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Özellikle ışık kirliliğinin olmadığı bir bölgede, bulutsuz ve ay ışığının engellemesine takılmadan uygunun rotayı yakalarsanız uzay istasyonundaki astronotlara el sallaya bilirsiniz.

Uzay istasyonunu gökyüzünde fark etmek ise çok kolay. Çünkü bir yıldız kadar parlak ve sabit bir ışığı mevcut. Bununla birlikte çok hızlı hareket ediyor.

Şu an için İstanbul ve Edirne paralelinde en yakın ve açık gözlem şansı 04.03.2018 Pazar günü sabah 06:26 ile 06:30 saatleri arasında kuzeybatı istikametinde 26 derecelik bir açıda gerçekleşecek. Şimdiden iyi seyirler.

Bir Cevap Yazın